חזון לאומי

קריית הסייבר הלאומית

בעקבות החלטת הממשלה הכריז ראש ממשלת ישראל בטקס הפתיחה על הקמת בירת הסייבר של ישראל בבאר-שבע כאן בפארק. במסגרת הכרזה זו הוקם בפארק מרכז ה -Cyber Emergency Response Team ) CERT ) הלאומי בהובלתו של מערך הסייבר הלאומי במשרד רוה"מ. זהו מרכז מבצעי של ממשלת ישראל המספק מטריית בקרה והגנה למשק הישראלי על הסקטורים השונים בו החל ממשק האנרגיה, הפיננסים והבנקאות, התקשורת, תחבורה חכמה ועוד. בנוסף, במסגרת תכנית קריית הסייבר הלאומית מספקת ממשלת ישראל תמריצים כלכליים לחברות המקימות פעילויות מו"פ כאן בפארק. בימים אלו נמצאות שתי מעבדות חדשנות בתחום הסייבר בהקמה לתחומי האנרגיה והפינטק, בין היתר על ידי תאגיד הענק Mastercard.

מעבר היחידות הטכנולוגיות של צה"ל לפארק

הקמפוס הטכנולוגי החדש של אגף התקשוב בצה״ל מוקם בצמוד לפארק גב-ים נגב, זאת כחלק מהפרויקט הלאומי להעברת בסיסי צה"ל לנגב. הקמפוס הטכנולוגי נמצא בשלבי ביצוע מתקדמים ומטרתו היא לרכז את פעילות טכנולוגיות ה-IT, התקשוב והסייבר של צה"ל בקמפוס טכנולוגי חדשני ומתקדם, המרושת בתשתיות תקשורת ומחשבים מהמתקדמות בעולם. בקמפוס התקשוב החדש צפויים לשרת כ-7,000 אנשי יחידות הטכנולוגיה העילית של צה"ל דוגמת לוט"ם, ממרם, מצו"ב, מצפן, אופק, ביה"ס למחשבים של צה"ל ועוד. העבודות להקמת הקמפוס החלו במהלך שנת 2019 ואכלוס המתחם צפוי בשנת 2022 .

רובע החדשנות של באר שבע

בשנת 2019 נבחרה העיר באר-שבע לפיתוח תכנית רובע חדשנות ראשון מסוגו בליווי מומחים בינלאומיים. מדובר בפרויקט משותף של העיר יחד עם משרד הבינוי והשיכון והמועצה הלאומית לכלכלה, בתמיכת רשות מקרקעי ישראל, משרד הפנים, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ופארק ההיי-טק גב-ים נגב. במסגרת תכנית הפיתוח של הרובע תגדל החיבוריות בין המוקדים הטכנולוגיים הייחודיים הקיימים בעיר ובינם לבין השכונות הצמודות לאיזור. כך, תיווצר קישוריות חזקה ותהליכי התחדשות עירונית, בדגש על חיבור ומפגש בין כלל הגורמים במרחב, אשר בתורם צפויים לתרום להתפתחותן של קהילות חדשנות נוספות ולהתפתחות כלכלית וטכנולוגית מואצת של האיזור.

לראש
העמוד